IMG_0681

Výlet je závodem, jehož hlavní cena je zážitek. V tomto ohledu jsou tito muži nejlepšími závodníky z nejlepších – skuteční šampióni. Dokonce větší, než si sami myslí. Dva běžkaři ztraceni v mapě i v ročním období, bok po boku a však v jedné stopě podstupují běžkařskou odyseou – bludnou pouť s nejasným koncem i průběhem! Hole vzhůru, vosk na knír, čaj na kuráž a krok sun krok!

Představení „Běžkařská odysea“ čerpá z letitých zkušeností Bratrů v tricku na poli pouličního divadla. Tradičně silnou doménou souboru je sebeironie, žonglování, předmětová manipulace, střídmá akrobacie a laskavý humor. Diváci budou psychicky i fyzicky vtaženi do děje ať se děje co se děje.  Žádná stopa? Nevadí, tohle představení není žádná klasika!

Jak praví oblíbené německé rčení: „LANGLÄUFER LEBEN LÄNGER“ — „běžkaři žijí déle“! Smích a humor prý taky roky přidávají. Tak račte s tímto představením objevit elixír nesmrtelnosti!

Běžkaři: Adam Jarchovský, Václav Jelínek
Supervize: Tomsa Legierski
Kostýmy: Jarmila Enochová

Recenze:

Největší perlu, premiérovanou v pátek, ale hranou i v sobotu, ovšem uvedlo žonglérské duo Bratři v tricku. Jejich Běžkařská odysea trvala jen půl hodiny, ale přitom dokázala zaujmout a zanechat skvělý dojem víc než leckteré inscenace, které by trvaly hodinu a půl. Za vším stál prostý a jasný záměr zpracovat vtipným způsobem běžkování a možnosti žongláže s hůlkami a lyžemi. Choreografie byly většinou velmi prosté a vizuál parodoval celou poetiku běhu na lyžích – overaly, čepičky, čísla závodníků –, vše doplňovalo typicky českou schopnost zparodovat určité téma s lehkostí a neušetřit zároveň žádný detail.
Co je u Bratrů v tricku obzvláště cenné, je naprostá herecká přítomnost, byť v banálních a směšných akcích. Tím, že dohrávali vážnost vyobrazených situací, ještě zvyšovali komický efekt a i dramaturgicky mělo představení nádhernou tečku v podobě oslavení vítězů běžkařského závodu českou hymnou.
Nejcennější na Běžkařské odyseji byla zcela jistě dramaturgie. Bratři v tricku dokázali i ten nejbanálnější nápad originálně a vtipně rozvést a pracovat s napětím, představovat divákovi stále nové taškařice.
Alexej Byčko, Taneční aktuality

Na průvod navazovalo představení jednoho z nejzábavnějších souborů české novocirkusové produkce – Bratři v tricku. Jejich letošní novinka stavící léto na hlavu nese název Běžkařská odysea. Duo Václav Jelínek a Adam Jarchovský už několik let dokazují, že jsou schopni na platformě žonglérství postavit inscenaci s atakem na běžné zkušenosti diváka, i takovou, která má jen bavit. Vedle dnes už téměř legendárního Prasečího cirkusu, který na festivalu představili před dvěma lety, je takovým i Běžkařská odysea. Znovu se opírá o schopnost obou tvůrců žonglovat prakticky s čímkoli – tentokrát s hůlkami a běžkami. Nechybí jemný a sebeironický humor, který se odráží i v kostýmech a scénografii. A především tradičně skvělý výběr hudebního podkresu. Tentokrát jej začala devadesátková taneční pecka Freestyler od Bomfunk MC’s. Choreografie postavená na gestickém humoru je u Bratří v tricku standardem a doposud se nevyčerpal. Jejich Ski Rent v snovém rozmaru proměněný v běžkařský, potažmo biatlonový závod s opravdovou střelbou vodními pistolemi na terče (jimiž byli diváci i oni sami) a závěrečnou hymnou na stupních vítězů byl vrcholem večera.
Dominik Melichar, divadelní noviny